facebook
twitter
vk
instagram
linkedin
google+
tumblr
akademia
youtube
skype
mendeley
Wiki
Global international scientific
analytical project
GISAP
GISAP logotip

ІСТОРІЯ ПОЗИЦІОНУВАННЯ ДЕРЖАВИ УКРАЇНА НА МІЖНАРОДНІЙ АРЕНІ

Автор Доклада: 
Щегельська Ю. П.
Награда: 
ІСТОРІЯ ПОЗИЦІОНУВАННЯ ДЕРЖАВИ УКРАЇНА НА МІЖНАРОДНІЙ АРЕНІ

ІСТОРІЯ ПОЗИЦІОНУВАННЯ ДЕРЖАВИ УКРАЇНА НА МІЖНАРОДНІЙ АРЕНІ

Щегельська Юлія Павлівна, кандидат політичних наук,
професор Інституту міжнародних відносин та дипломатії
Брюссельського вільного університету підприємницьких наук та технологій,
викладач кафедри реклами та зв’язків із громадськістю
Інституту журналістики Київського національного університету ім. Тараса Шевченка

У цій науковій роботі систематизовано історичний досвід українських та зарубіжних організацій із позиціонування України на міжнародній арені за роки незалежності.
Ключові слова: позиціонування, інформаційна кампанія, логотип, слоган, проморолик.

The present scientific paper systematizes the historic experience of the Ukrainian and foreign organizations in positioning of Ukraine in the international arena in the period of independence.
Key-words: positioning, information campaign, logo, slogan, TV commercial.

Перші спроби позиціонування України на міжнародній арені було здійснено тільки напередодні десятої річниці незалежності держави, коли з ініціативи ряду відомих політичних діячів та недержавних організацій було створено громадську організацію „Місія «Україна – відома»”, метою якої було задекларовано поширення інформації про країну в світі та формування її позитивного іміджу.

15 жовтня 2003 р. було затверджено Державну програму забезпечення позитивного міжнародного іміджу України на 2003 – 2006 роки. Практична реалізації заявлених у цій програмі заходів супроводжувалася скандалами, пов’язаними з некомпетентністю її виконавців і судовими процесами МЗС України проти них.

В рекламних паузах між піснями на конкурсі „Євробачення–2005”, що відбувся 19–21 травня 2005 р. в Києві, транслювалися відеоспоти про краєвиди України.

У 2005 р. в рамках Шостого Київського Міжнародного фестивалю реклами, що відбувся з 31 травня по 3 червня 2005 р., компанією „Esse Production House” було презентовано 5 промоційних роликів про Україну під загальною назвою „Це моя Україна”.

Наступним кроком на шляху до створення позитивного сприйняття та ставлення до українців та Україні в світі стало створення проекту концепції Державної програми формування позитивного міжнародного іміджу України на 2007 – 2010 роки, перший варіант якого було опрацьовано МЗС України ще у 2006 р., а у 2007 р. розробку та реалізацію самої програми урядовим розпорядженням було покладено на непрофільну організацію – МОН України, яке виявилося неспроможним виконати зазначене доручення.

9 травня 2006 р. неприбутковою недержавною організацією „The U.S.–Ukraine Foundation” (заснована у 1991 р. в США) було відкрито сайт проекту „Travel to Ukraine”, метою якого є поширення всебічної інформації про переваги ділових подорожей та відпочинку в Україні. Цією ж організацією ще 31 жовтня 1997 р. було створено сайт проекту „Doing Business in Ukraine”, що має на меті просування та розвиток економічних взаємин між Україною та Заходом, а також 21 березня 2007 р. було відкрито сайт проекту „U.S.–Ukraine Business Council (USUBC)”, що сприяє постійній торгівельній взаємодії між представниками бізнесу та державними органами влади України та США.

У липні 2007 року до кола недержавних структур, що займаються питаннями покращання сприйняття України в світі долучився й міжнародний благодійний фонд „Open Ukraine”, заснований з ініціативи А. Яценюка для зміцнення авторитету України у світі та розвитку публічної дипломатії.

У грудні 2007 р. за кордоном стартувала рекламна кампанія „Україна запрошує” в рамках якої на замовлення Міністерства культури та туризму України було створено 15-ти і 30-ти секундні промоспоти зимового туристичного потенціалу країни „Україна. Для закоханих у сніг”. Демонстрація роликів стартувала 13 грудня 2007 р. на каналах „EuroNews” и „National Geographic Channel” і тривала до кінця року. В рамках рекламної кампанії „Україна запрошує” у грудневому номері журналу „Readers Digest” було також опубліковано рекламний матеріал про Україну.

На початку 2008 року виконання Державної програми формування позитивного міжнародного іміджу України на 2007 – 2010 роки знову було доручено Міністерству закордонних справ. 10 листопада 2008 р. на замовлення Міністерства закордонних справ України на телеканалі „CNN” розпочалася трансляція нових промороликів про туристичний потенціал української держави, яка тривала сім тижнів. Водночас на телеканалі „CNN” демонструвалися ролики про Голодомор 1932–1933 рр. в Україні.

24 березня 2010 р. в Україні стартував всеукраїнський конкурс молодих дизайнерів „Design tomorrow «Україна – бренд»”. За підсумками конкурсу 29 вересня 2010 р. на міжнародній виставці реклами, маркетингу та мас-медіа „REX–2011” було представлено неофіційний логотип України „Magnetic U” – „Ukraine Attracts”.

27 травня 2010 р. було відкрито сайт нового некомерційного проекту „Бренд міста – справа містян”. Основною місією цього проекту його організатори вважають створення умов для самоорганізації й подальшої інтеграції міських спільнот для послідовної трансформації міської культури, економіки та середовища, залучення інвестицій та розвиток в умовах сучасного світу.

У рамках підготовки держави до „Євро–2012” 4 листопада 2010 р. Віце-прем’єр міністром України з питань підготовки Євро–2012 Борисом Колесніковим було представлено офіційний логотип країни. Він містить зображення квітки соняха та напису назви держави «Ukraїne» з літерою „ї” всередині. Також Б. Колесніковим було представлено офіційний проморолик України „Увімкни Україну”. Відео тривалістю 90, 60 і 30 секунд почали транслювати з 16 листопада 2010 р. на телеканалах „Eurosport”, „Euronews” та „BBC”. Пізніше логотип «Ukraїne» та проморолик „Switch on Ukraine” було представлено у Німеччині на міжнародній туристичній виставці ITB–2011.

У рамках підготовки держави до „Євро–2012” на замовлення Міністерства культури і туризму України було виготовлено ще один промоційний відеоролик „Зустрінемось в Україні”, виконаний переможницею першого сезону шоу „Україна має талант” (СТБ) Ксенією Симоновою у техніці пісочної анімації. Наприкінці 2010 р. цей ролик транслювався на центральних телеканалах Росії, Білорусії та Польщі.

У грудні 2010 р. агентством „PRP Ukraine” було викладено перші промоційні матеріали про Україну на сайті проекту професійно-громадської ініціативи „Discover Ukraine 2012”. До організації проекту „Discover Ukraine 2012” також долучився український інтернет-ресурс з маркетингу територій „PlaceID”. В рамках ініціативи „Discover Ukraine 2012” вже було проведено студентський відео-конкурс „Made in UA”, що мав на меті якісно покращити відео-присутність України у міжнародному Інтернет-середовищі.

5 січня 2011 р. компанією „CFC Consulting Company” було відкрито сайт „Brand Ukraine”, на якому представлено концепцію бренду „Україна”, а також новий логотип і слоган держави – „Ukraine. Moving in the fast lane”. Як зазначається на сайті „Brand Ukraine”, цей слоган може бути адаптований до інформаційних кампаній, спеціальних проектів і подій, які плануються в рамках брендингової стратегії (наприклад, «Ukraine. Business in the fast lane» або «Ukraine. New experiences in the fast lane»). Персонажами-символами нового бренду «Україна» є Спритко і Гарнюня.

Стрижневою ідеєю і центральною системоутворювальною основою всіх проектів та інформаційних кампаній нового бренду України є концепція «Ukraine. All about U». Ця концепція є парасольковою як для вже започаткованих інформаційних кампаній („Switch on Ukraine”), так і для окремих проектів («Ukraine Inspires», „Ukraine. Moving in the fast lane” та нової інформаційної кампанії «Ukraine, beautifully yours»), старт яких планується здійснити найближчим часом.

Інформаційний портал „UkraineallaboutU.com” було відкрито майже одночасно із сайтом проекту „Brand Ukraine” – 4 січня 2011 р. Мета створення цього порталу – представлення в світі туристичного та інвестиційного потенціалу України. Окрім тематичних фотографій та інформаційних повідомлень, портал містить також 2 пов’язаних за змістом рекламних ролики про Україну, присвячені, відповідно, промоції українських туристичної та інвестиційної галузей.

Останнім часом промоційну діяльність здійснюють також і окремі міста та території України. Наприклад в рамках підготовки до футбольного чемпіонату Євро–2012 в Донецьку у вересні 2010 р. було проведено конкурс на найкращий логотип міста. Переможницею конкурсу стала студентка Донецького національного технічного університету Діана Берг, яка зобразила логотип міста у формі стилізованої рози.

У сучасних умовах актуалізація питання представлення України та окремих її міст і територій на міжнародній арені пов’язана в першу чергу з необхідністю інформування світової громадськості про здобутки та переваги української держави напередодні Євро–2012. Про це, зокрема, свідчить значне зростання активності державних і недержавних організацій, у т. ч. іноземних, у сфері промоції України за кордоном, збагачення та урізноманітнення форм цієї діяльності. Водночас слід відзначити, що сьогодні для цієї важливої діяльності характерний безсистемний підхід: в Україні відсутнє як належне правове врегулювання зазначеного питання, так і немає координаційного центру, відповідального за вироблення та здійснення єдиної узгодженої державної політики з розробки спеціалізованих інформаційних програм. За останні 10 років профільні відомчі структури та комерційні організації, на які в той чи інший період історії України покладалася функція регулювання питання представлення України на українців у світі, у цілому не впоралися із зазначеним завданням, хоча окремі промоційні кампанії були вдалими, відзначалися яскравістю та креативністю. Комплексний аналіз досвіду роботи з позиціонування України на українців на міжнародній арені свідчить, що сьогодні конче необхідно, по-перше, узгодити на теоретичному та законодавчому рівні підходи до цієї діяльності; по-друге, визначити єдину компетентну структуру, відповідальну за здійснення цього виду діяльності на державному рівні, а також профільні відомчі структури, що втілюватимуть такого роду інформаційні програми; по-третє, необхідно визначити незалежні організації, що здійснюватимуть моніторинг ефективності зазначених програм всередині країни та за кордоном і надаватимуть свої висновки й рекомендації координаційному центрові; по-четверте, необхідно також утвердити постійно діючі канали промоційної діяльності України за кордоном. І, головне, забезпечити фінансування цієї діяльності, адекватне тим завданням, які вирішує Україна в світі. 

10
Ваша оценка: Нет Средняя: 10 (1 голос)
Партнеры
 
 
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Would you like to know all the news about GISAP project and be up to date of all news from GISAP? Register for free news right now and you will be receiving them on your e-mail right away as soon as they are published on GISAP portal.