facebook
twitter
vk
instagram
linkedin
google+
tumblr
akademia
youtube
skype
mendeley
Wiki
Global international scientific
analytical project
GISAP
GISAP logotip

ВІТЧИЗНЯНИЙ РИНОК НАПІВФАБРИКАТІВ ТА НЕОБХІДНІСТЬ ЙОГО МОНІТОРИНГУ

Автор Доклада: 
Мажар М.А.
Награда: 
ВІТЧИЗНЯНИЙ РИНОК НАПІВФАБРИКАТІВ ТА НЕОБХІДНІСТЬ ЙОГО МОНІТОРИНГУ

УДК 338.43

ВІТЧИЗНЯНИЙ РИНОК НАПІВФАБРИКАТІВ ТА НЕОБХІДНІСТЬ ЙОГО МОНІТОРИНГУ

Мажар М.А., аспірант

Житомирський державний технологічний університет

У статті досліджується стан вітчизняного ринку напівфабрикатів та його сучасна  структура. Доводиться необхідність моніторингу ринку напівфабрикатів з боку держави, враховуючи першочергове значення якості цих продуктів та їх вплив на здоров’я споживачів. Розглядаються тенденції та перспективи розвитку вітчизняного ринку напівфабрикатів.

Ключові слова: ринок напівфабрикатів, напівфабрикати, заморожені продукти, моніторинг, перспективи.

In the article the state of domestic market of semi-finished goods and its current structureare investigated. Necessity for monitoring market of semi-finished goods by the state is proved, because of their quality paramountimportance and their impactonconsumer health. Trends andprospects of domestic market of semi-finished goods are considered.

Key words:market of semi-finished goods, semi-finished goods, frozenfoods, monitoring, prospects.

В наше стрімке століття найбільшим дефіцитом є час. У зв′язку з цим великої популярності набувають продукти швидкого приготування. Якщо немає сил і часу щось готувати, на допомогу приходять напівфабрикати.

Напівфабрикати це різні харчові продукти, що поступають в продаж приготовленими для подальшої кулінарної обробки.

Кажучи про напівфабрикати, слід зазначити,що український ринок заморожених продуктів за останні чотири роки збільшився майже втричі. Сам сегмент заморожених продуктів в структурі продовольчого ринку України складає 16-17%. Проте порівняно з багатшими країнами (наприклад, США), де той же сегмент складає 71-72%, ця цифра виглядає досить скромно. Близько 47-50% споживчої аудиторії заморожених продуктів припадаєна Київ, за ним слідують великі міста. Попит на заморожену продукцію в невеликих містах і регіонах значно нижчий, в першу чергу, це пов′язано з відсутністю умов зберігання.

Ємність ринку напівфабрикатів щорічно збільшується на 30% і вже складає близько 350 млн. дол. На перший погляд, це велика цифра, проте вона означає, що кожен дорослий українець за весь рік купує такої продукції лише на 10 дол.

Споживання м’ясних напівфабрикатів населенням європейських країн складає 35-40 кг на людину в рік, тоді як в Росії цей показник значно нижчий 8-9 кг, в Україні він складає всього 7-8 кг.

Відмінною рисою ринку напівфабрикатів є лідирування на ньому вітчизняних компаній, таких, як: ЗАТ “Геркулес” (м. Донецьк); “Левада” (м. Одеса); ЧП “Урсуленко” (ТМ “Оса”, м. Херсон); ДП “Даника” (ТМ “Ситій Тато”, м. Київ); ЧП “Дригало” (р. Біла Церква Київської обл.); “Українські заморожені продукти” (ТМ “Пан Сковорода”, м. Кривий Ріг). Крім того, працюють близько 300 дрібних компаній-виробників.

Ринок напівфабрикатів в Україні має великі перспективи. Такий стан речей не може залишитись без уваги з боку зарубіжних компаній (в основному російських), які вивчають не тільки перспективи імпорту готової продукції, але і можливості створення власних виробничих баз усередині країни. Наприклад, російська компанія “Алта” (ТМ “Морозко”) розглядає варіанти будівництва або покупки під Києвом заводу по виробництву напівфабрикатів. Інша російська фірма “Молм’ясопродукт” відкрила минулого року в столиці своє представництво, через яке поставляє вироби під ТМ “Айсбург”.

Окрім українських виробників і іноземних ТМ, на ринок активно виходять супермаркети та великі магазини вже як виробники. Вони відкривають власні кулінарні цехи. За даними операторів ринку, більше 70% збуту напівфабрикатів забезпечує саме сучасний роздріб. Тому ігнорувати продукцію кулінарних цехів виробники напівфабрикатів не можуть.

У боротьбу за український ринок напівфабрикатів, що розвивається, вступають зарубіжні компанії, які вивчають не тільки перспективи імпорту готової продукції, але і створення власних виробничих баз усередині країни. Амбітніновачки з’явилися і в Україні. Практично всі “старожили” ринку різноманітили свій асортимент і почали освоювати преміум-сегмент. Більшість крупних виробників працюють в режимі on-line, тобто все, що виробляється на фабричній лінії, вмить відвантажується дистриб’юторам в спеціальні машини з могутніми морозильними агрегатами. Таким чином, вдається уникнути розморожування продукції, тобто її псування.

Стосовно моніторингу ринку напівфабрикатів з боку держави, то слід сказати, що такий є цілком необхідний. Пов’язано це з тим, що напівфабрикати є стравою, яка споживається майже кожною родиною. Отже, якість напівфабрикатів є найважливішим чинноком забезпечення здоров’я громадян країни. Що значить «якісний напівфабрикат»?

Зробити висновки про якість напівфабрикату “на око” достатньо важко, але реально. В першу чергу, слід звертати увагу на зовнішній вигляд продукту. Варто знати, що повторне заморожування напівфабрикатів - неприпустимо.Проте на практиці іноді буває, що в магазинах, черезпроблемиз відключенням електроенергії, холодильники, в яких зберігаються напівфабрикати, якийсь час можуть бути вимкненими. Природно, що це позначається і на якості продукту, і на його зовнішньому вигляді. Якщо заморожування відбулося удруге, тісто темніє, а окремі вироби можуть сліпитися між собою.

Також варто відмовитися від пельменів і вареників, в яких тісто порепалося, - це свідчить про його погану якість. Надайте перевагу виробам з жовтішим тестом - в нім більше яєць. Щодо пельменів, то у випадку з ними, виявляється, розмір має значення - як правило, у великих за розміром пельменях більше фаршу.

І, напевно, одним з найкрасномовніших показників якості напівфабрикатів є їх ціна і бренд виробника. Фахівці стверджують, що в даний час якісні пельмені, начинені натуральним м’ясом, ніяк не можуть коштувати дешевше 23гривніза кілограм. Хоча у продажу бувають пельмені удвічі дешевше.

Про способи здешевлення дешевих видів пельменів розповідають страшні історії, про які їх споживачам краще і не знати. У фарш додають кісткову муку, крохмал, сою, різноманітні відходи м’ясного виробництва, все це приправляють спеціями, фарбниками, ароматизаторами і на смак виходить цілком їстівно.Про користь вживання такої продукції, мабуть, не варто і згадувати - лише б великої шкоди не було.

Іноді здешевлюють свою продукцію і цілком солідні виробники, орієнтуючись на менш платоспроможних покупців - додають в пельменний фарш сою або курятину.

Зрештою, цей спосіб здешевлення пельменів цілком легальний - додавання у фарш сої або курятини не заборонене і допускається технологією виробництва деяких видів пельменів, проте інформація про це обов′язково повинна бути вказана на упаковці продукту. Тому, купуючи певний напівфабрика , спочатку прочитайте, з чого він виготовлений.

Майте на увазі і те, що відверто дешева продукція найчастіше виготовляється в напівпідпільних цехах, в яких процес її виготовлення ніким не контролюється. Великі підприємства, що працюють легально, не можуть дозволити собі такої “розкоші”. Тому, вибираючи певний напівфабрикат, звертайте увагу і на те, чи відома вам назва його виробника.

Як зазначає головний спеціаліст управління захисту прав споживачів у Чернівецькій області Дарія Гелка, якість рибних напівфабрикатів в чернівецьких магазинах залишає бажати кращого.

«Сьогодні уся заморожена рибна продукція, що покрита льодовою глазур'ю, не відповідає Державним стандартам якості. При маркуванні замороженої риби зазначають одні цифри, а насправді вони є зовсім іншими. Зокрема, згідно із нормами, після розморожування риби, відсоток льодової глазурі повинен бути в межах 2-4%, а в місцевій торговій мережі він сягає 40, а то й більше відсотків. Себто з одного кілограма купленої риби, власне риби буде трохи більше половини, усе інше - вода. На наші запити до органу стандартизації, який видав такий "липовий" сертифікат якості, приходять самі відписки. Щось змінити наразі не в змозі, адже не маємо коштів на здійснення лабораторних досліджень, які б підтвердили порушення», - каже Дарія Гелка.[1]

Безумовно, ці кроки з боку виробників заморожених продуктів – результат зростаючої конкуренції. Компанії поспішають зайняти місця на полицях сучасного роздрібу і в свідомості споживачів.

Які ж дії має зробити держава, щоб зберегти здоров′я свої громодян? Відповідь зрозуміла: встановити стандарти, прийняті у всьому світі з виробництва та реалізації напівфабрикатів та зробити так, щоб виробники їх дотримувались.

Виробництво напівфабрикатів має проводитись за певними правилами. Виявляється, процес виробництва напівфабрикатів, в принципі, нічим не відрізняється від приготування їжі, яку вживають відразу, - ніяких консервантів в них не додають, а достатньо тривалий термін зберігання (до трьох місяців) забезпечується тільки за допомогою заморожування.

Заморожування може бути двох видів - традиційне і “шокове”, яке вважається кращим.

Традиційне заморожування проходить в три етапи - на першому продукт охолоджується при температурі -5 градусів, на другому - рідина, що міститься в продукті, переходить в твердий стан, а на третьому - продукт “доморажівається” при температурі від -5 до -18 градусів. [3]

“Шокове” заморожування при температурі -35 градусів відбувається швидко, що дозволяє рідини максимально швидко перейти з рідкого стану в твердий. Завдяки цьому, крістали льоду значно менше за розміром, а формуються вони практично одночасно як в клітках продукту, так і в міжклітинному просторі.Саме тому клітки продукту залишаються непошкодженими, а структура його тканини, смакові якості і харчова цінність, особливо свіжозаморожених овочів, фруктів і ягід, максимально зберігається. Крім того, при швидкому заморожуванні припиняються біохімічні процеси і розвиток мікроорганізмів.

В багатьох рубаних напівфабрикатах використовуються харчові добавки, травлення, що негативно впливають на процеси. Наприклад, в купувальних пельменях і котлетах міститься велика кількість соли, спецій і можливі наповнювачі у вигляді грибів, сирів і т.д.

Крім того, для поліпшення якості напівфабрикатів використовуються інгредієнти (наприклад крохмаль), які не завжди повноцінно перетравлюються в кишечнику.

При виборі напівфабрикату необхідно ретельно ознайомитися з етікеточним написом: склад продукту, терміни придатності, спосіб заморожування і т.д. Обов′язково переконаєтеся в безпеці інгредієнтів. Використання неякісних і таких, що не відповідають вимогам продуктів може привести до проблем із здоров′ям у людини.

Зараз у продажу можна знайти мясорубленні напівфабрикати, спеціально приготовані для дитячого харчування (на упаковці є відповідна маркіровка). Ці продукти представлені котлетами, битками, фрикадельками для дітей раннього віку і ромштексамі, шніцелями, зразами, пельменями для дітей дошкільного і раннього шкільного віку.

Тому при виборі певної полуфабрікатной продукції на спосіб заморожування варто звертати увагу (якщо, звичайно про нього є інформація на упаковці). До того ж, окрім вищезазначених позитивів, він є ще і своєрідним вимірюванням “солідності” підприємства, що виготовляє напівфабрикати. Річ у тому, що устаткування, необхідне для забезпечення “шокового” заморожування, достатньо дороге і підпільним підвальним цехам воно просто недоступне.

Цікаво, що як і в багатьох інших галузях нашого життя, в процесі виготовлення пельменів, вареників і іншої вкуснятіни більше цінується ручна праця, чим робота автоматів. Тому продукція, виготовлена уручну, стоїть дорожче і, як правило, належить до виробів “Преміум класу”.

Важливими характеристиками, на які слід звертати увагу, є:

1. Харчова цінність - зміст білків, жирів, вуглеводів, вітамінів і мінералів. Слід пам’ятати, що при приготуванні м’ясних і рибних напівфабрикатів можуть використовуватися білки рослинного походження. Ці білки, на відміну від білків тваринного походження, мають не повний набір амінокислот, необхідних для нормального зростання і розвитку дитини.

2. Хімічна і мікробіологічна безпека.

3.Спосіб термічної обробки. При приготуванні деяких напівфабрикатів використовується обсмажування. Проте для дітей рекомендуються способи обробки пищи, які не надають несприятливої дії на слизисту оболонку травного тракту: відварювання, запікання на пару, гасіння. Тому переважно вибирати напівфабрикати, готувати які слід саме так само.

4. При покупці напівфабрикату необхідно звертати увагу на наявність в його складі харчових добавок, що надають несприятливу дію на організм дитини:

- Сіль. Її надмірний вміст в їжі може надавати несприятливу дію на нирки крихти;

- Спеції - дратують слизисту оболонку шлунково-кишкового тракту;

-  Деякі види крохмалів також приводять до порушення функції кишечника. [2]

Також слід зобов’язати підприємств-виробників писати достовірну інформацію про склад їх продукції-напівфабрикатів.

Аналізуючи темпи розвитку українського ринку м’ясних напівфабрикатів, слід зазначити, що його формування ще не завершилося, особливо в регіонах. Зараз цей ринок розширюється в основному за рахунок дрібних регіональних виробників. На думку аналітиків, появи нових крупних компаній поки не передбачається, так само, як і консолідації тих, що існують.У цій ситуації ще можливий успішний вихід на ринок компаній-новачків.

В 2011-2012 роках продаж заморожених напівфабрикатів будезростати, до 2013 року вони ймовірно досягнуть свого піку за умови, що вітчизняні компанії справляться з двома основними проблемами дефіцитом сировинної бази (браком якісної сировини), а також недоліком сучасних технологій для очищення і заморожування продукції.

Зростання ринку напівфабрикатів обумовлене наступними чинниками: зміною раціону живлення; прискоренням ритму життя українців і збільшенням числа працюючих жінок; підвищенням матеріального рівня населення; розповсюдженням побутових мікрохвильових печей; розвитком перероблюючих і зберігаючих технологій, наприклад, таких, як вакуумна упаковка; розширенням пропозиції і географії збуту замороженої продукції.

Практично не освоєний ринок готових обідів, сніданків і вечерь, а самешвидкого приготування, тобто готових, які слід просто розігріти в мікрохвильовці. Зростання цього ринку забезпечуватиметься, головним чином, зміною стилю життю споживачів, збільшенням попиту на продукти швидкого приготування, а також подальшим підвищенням якості пропонованої продукції.

Література:

  • 1. Домарецький В.А., Остапчук М.В., Українець А.І. Технологія харчових продуктів. - К.: НУХТ, 2003.- 569 с.
  • 2. Павлова В.А., Титаренко Л.Д., Залигіна В.Д. Ідентифікація та фальсифікація продовольчих товарів. - К.: 2006, 189 с.
  • 3. Шумило Г. І. Технологія приготування їжі: Навч. посіб. - К.: "Кондор". - 2003. - 506 с.
0
Ваша оценка: Нет

The analysis

Scientific research is ascertaining the nature. Findings are adequate. Report deserves the attention of scientists and practitioners.
Партнеры
 
 
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Would you like to know all the news about GISAP project and be up to date of all news from GISAP? Register for free news right now and you will be receiving them on your e-mail right away as soon as they are published on GISAP portal.