facebook
twitter
vk
instagram
linkedin
google+
tumblr
akademia
youtube
skype
mendeley
Wiki
Global international scientific
analytical project
GISAP
GISAP logotip

МАТИ ТЕРЕЗА – ВИДАТНИЙ МЕНЕДЖЕР ХХ СТОЛІТТЯ

Автор Доклада: 
Свиридюк О.В., Васильєва А.С.
Награда: 
МАТИ ТЕРЕЗА – ВИДАТНИЙ МЕНЕДЖЕР ХХ СТОЛІТТЯ

УДК 61(09):614.2-616.083

МАТИ ТЕРЕЗА – ВИДАТНИЙ МЕНЕДЖЕР ХХ СТОЛІТТЯ

Васильєва А.С., магістр
Житомирський інститут медсестринства
Свиридюк О.В., магістр
Житомирський педагогічний університет імені Івана Франка

У статті висвітлено життєвий шлях видатного менеджера ХХ століття - Матері Терези, яка більшу частину свого життя присвятила організації медичної допомоги найбіднішим, знедоленим людям світу і досягла визначного результату як за кількістю послідовників, так і за розмаїттям і значимістю організаційних форм діяльності
Ключові слова: менеджмент, медична допомога, медсестринство.

In the article the vital way of prominent manager of ХХ century Mother Teresa is lighted up. She devoted greater part of her life to organization of medicare the poorest, deprived of one's the share people of the world, and attained prominent results both after the amount of followers and after a variety and meaningfulness of organizational forms of activity.
Keywords: management, medicare, медсестринство.


«Дай мені, Господи,
втішатися, а не чекати втіхи,
розуміти, а не чекати розуміння,
любити, а не чекати любові,
бо хто дає, той отримує,
хто про себе забуває – знаходить себе,
хто спасає – буде спасенний…»
Мати Тереза

Для створення своїх медсестринських моделей і проведення реформи медсестринства в Україні необхідно сформувати лідерський корпус серед цієї категорії працівників, побудований на принципах і законах сучасного менеджменту. Медичні сестри як керівники різних служб і підрозділів лікувально-профілактичних закладів сьогодні в значній мірі визначають характер і рівень медичних послуг, які надаються населенню. Зміцнення ролі медсестринського персоналу допоможе у вирішенні проблем на всіх рівнях надання медико-санітарної допомоги [1, с. 53-67].

Історія медсестринства має зразки практичних менеджерів серед медсестер світу, досвід яких потрібно глибоко і досконало вивчати з метою запровадження його в Україні. Прикладом для наслідування в одвічному прагненні присвятити себе діяльності для захисту життя і здоров’я людини є Мати Тереза, яка впродовж багатьох років здійснювала благодійні місії та акції милосердя в усьому світі.

Мати Тереза (Агнеса Гонджа Бояджиу) народилася 26 серпня 1910 року в місті Скопи в сім’ї албанського продавця зелені. Ще навчаючись у школі, вона зрозуміла, що якимось чином повинна присвятити своє життя Богу. І у 18 років Агнеса покинула затишну батьківську оселю і стала монахинею міссіонерського ордена «Лоретські сестри». Своє послушництво вона розпочала в Індії – країні, відомій своєю неймовірною злидотою і бідністю. У повній відповідності з концепцією ордена Лорето вона 16 років вірою та правдою намагалась перемогти цю бідність і злидні, навчаючи бенгальських дівчаток історії й географії на їх рідній мові [1, 2, 3, 4].

Життя її булo насичене й різноманітне – вона співала в церковному хорі, високо піднялась по службових сходах, ставши директрисою однієї зі шкіл, де користувалась заслуженою повагою як вчительського, так і учнівського колективу.

16 серпня 1948 року Мати Тереза, отримавши дозвіл Риму стати вільною монахинею, перевдягнувшись в куплене на ринку дешеве сарі, покинула сестринську обитель. З п’ятьма рупіями в кишені вона зникла в нетрях Калькутти.

В покинутому будинку серед сміття вона заснувала школу для нікому не потрібних дітей – немовлят зі сміттєвих баків, маленьких інвалідів і сиріт, що поклало початок системі дитячих приютів Ордена Милосердя. Однак її подвижничество не замкнулося на вуличних дітях і організації шкіл. Вона взяла на себя місію допомагати помираючим.

У 1948 році Мати Тереза заснувала в Калькутті общину, монашеську конгрегацію «Сестри Міссіонерки Любові», діяльність якої була направлена на створення шкіл, приютів, лікарень для бідних і тяжкохворих людей. У Калькутті прямо на вулицях вмирають сотні бідняків, і звістка про блаженну монахиню, яка стягувала кудись помираючих бездомних, досягла міської влади. Муніципалітет виділив їй пустий храм, присвячений індійській богині Калі. Так у 1952 році виник перший хоспіс «Будинок для помираючих», де приреченого на смерть бідняка оточували любов’ю й турботою, щоб він міг дожити свої дні достойно [1, с. 54].

З 1965 року діяльність монашеської конгрегації, зоснованої Матір’ю Терезою, переступила кордони Індії, на даний час вона має 400 відділень у 111 країнах світу і 700 будинків милосердя у 120 країнах.

Приюти, лікарні, лепрозорії були потім, але на початку свого шляху вона страждала від самотності, перший час їй часто доводилось лягати спати голодною. Але вже через три роки, у 1949 р., як і годиться для великих починань, до неї приєднались 12 послідовниць, в основному попередні її учениці. Мати Тереза почала клопотати про облаштування власного монашеського ордена. Дозвіл було отримано тільки у 1950-му, після особистої зустрічі Терези з Папою. 30 вересня того ж року в Калькутті монахиня-католичка заснувала Орден Милосердя з єдиною метою – допомогати бідним.

Те, що починалось як орден із 12 чоловік, зараз нараховує 300000 співробітників. Її орден живе під управлінням 66-річної сестри Нірмали, яка не дозволяє називати себе «матір’ю», кажучи: «У нас одна Мати – велика Тереза».

В 1997-му, році смерті Матері Терези, в її общині налічувалося біля 4000 сестер і 610 монастирів у 123 країнах світу [4, 2]. Через три роки після смерті своєї засновниці, орден налічував біля 600 лікарень і приютів у 128 країнах світу.

В. Ерліхман пише: «Слідом за першою лікарнею, з'явилися інші. За ними слідували дитячі будинки, центри щеплень, «місто миру» для прокаженних. І першу в світі лікарню для хворих на СНІД відкрила також Мати Тереза. З вражаючою енергією вона їздила по всьому світу, збираючи кошти для ордена. Її називали «ідеальним менеджером», але сама вона пояснювала свій успіх так: «Самі найменші справи треба робити з великою любов’ю». Коли папа Іоан Павло ІІ запитав, чим він може допомогти їй, Тереза відповіла: «Подаруйте мені кусок свого Ватикану, я влаштую там лікарню».

Нагороди

 • - Індійський орден «Пані лотосу» (1963);
 • - В знак визнання її апостольського служіння була удостоєна першої нагороди Папи Римського Іоанна XXIII за мир, яку прийняла з рук Павла VI (1971);
 • - Нобелевська премія миру (1979);
 • - Медаль Свободи, отримана від президента США Рональда Рейгана (1985).


Пам’ять про Матір Терезу

 • - 19 жовтня 2003 р. Мати Тереза була зарахована до лику святих [4:2];
 • - Найбільший міжнародний аеропорт Албанії названий на честь матері Терези;
 • - В память про Матір Терезу знятий документальний фільм «Мати Тереза» і поставлений мюзикл.

Заповіт Матері Терези
Люди бувають нерозумні і егоїстичні;
Все одно прощай їм!
Якщо ти робиш добро, люди можуть звинуватити тебе в корисливості й себелюбстві;
Все одно твори добро!
Якщо ти чесний і відвертий, то люди будуть ошукувати тебе;
Все одно будь чесний і відвертий!
Те, що ти будував роками, може бути зруйноване в одну мить;
Все одно будуй!
Якщо ти здобув безмежне щастя, тобі будуть заздрити;
Все одно будь щасливим!
Добро, яке ти сотворив сьогодні, люди забудуть завтра;
Все одно твори добро!
Ділись з людьми кращим, що у тебе є і цього ніколи не буде достатньо!
Все одно ділися кращим, що у тебе є!
В кінці кінців, ии сам впевнишся, що все це – між тобою і Богом!
Все одно це ніколи не було між ним і тобою [1, 2, 3, 5].

У 2010 році вся світова громадськість відзначила сторіччя від дня народження Матері Терези – видатного менеджера ХХ століття [1, с. 53-67].

Вивчення міжнародного досвіду з питань розвитку медсестринства на кшталт життя і діяльності Матері Терези сприятиме якості, доступності та економічності надання медичної допомоги населенню, ефективному використанню ресурсів в охороні здоров’я, профілактиці захворювання. Формування спеціаліста охорони здоров’я ХХІ століття здатного надавати висококваліфіковану медичну допомогу всім людям, які її потребують, забезпечить здійснення професійної діяльності на демократичних та гуманістичних засадах, а також конкурентну здатність на національному, європейському та міжнародному ринках праці [6, с. 4-6].

Література:

 • 1. Пасєчко Н.В. Основи сестринської справи (курс лекцій). – Тернопіль: Укрмедкнига, 1999. – С. 53-67.
 • 2. Лісовий В.М. Основи медсестринства: підручник / В.М. Лісовий, Л.П. Ольховська, В.А. Капустник. – К.: ВСВ «Медицина», 2010. – С. 3-4.
 • 3. Мать Тереза Будь моим светом. – М.: Книжный клуб, 2010. – 417 с.
 • 4. Мать Тереза Слова любви. – М.: Триада, 2002. – 80 с.
 • 5. Н. Цой Отдай миру все // Сестринское дело №6 2003. – С 2.
 • 6. «Програма розвитку медсестринства України на 2005-2010 роки» / Наказ МОЗ України № 585 від 08.11.2005.// Медична сестра № 4 – 2006. – С. 4-11.
0
Ваша оценка: Нет

The analysis

Scientific research is ascertaining the nature. Findings are adequate. Report deserves the attention of scientists and practitioners. Report of different depth and comprehensive analysis.
Партнеры
 
 
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Would you like to know all the news about GISAP project and be up to date of all news from GISAP? Register for free news right now and you will be receiving them on your e-mail right away as soon as they are published on GISAP portal.