facebook
twitter
vk
instagram
linkedin
google+
tumblr
akademia
youtube
skype
mendeley
Wiki
Global international scientific
analytical project
GISAP
GISAP logotip

НАРОДНІ ЗАСОБИ ЛІКУВАННЯ МІГРЕНІ

Автор Доклада: 
Скрипніков А. М., Фисун Ю. О., Фисун С. Ю.
Награда: 
НАРОДНІ ЗАСОБИ ЛІКУВАННЯ МІГРЕНІ

УДК 616.857:615.89

НАРОДНІ ЗАСОБИ ЛІКУВАННЯ МІГРЕНІ

Скрипніков Андрій Миколайович, д-р мед. наук, проф.
Фисун Юрій Олександрович, канд. мед. наук, доцент
Фисун Святослав Юрійович, студент
Українська медична стоматологічна академія


Декілька тисячоліть світ знає про таке захворювання як мігрень, але зацікавленість до цієї хвороби тільки зростає. Це не тільки стародавня але і найпоширеніша хвороба людства нашого часу, що суттєво перешкоджає втіленню життєвих планів і порушує якість життя. В останні роки вдалося багато зрозуміти в патогенезі захворювання і напрацювати нові ефективні методи лікування. Все вищезгадане пояснює велику зацікавленість до мігрені і визначає необхідність знання даної патології лікарями широкого профілю.
Ключові слова: мігрень, абузусний головний біль, фітотерапія.

Several thousands of the world knows about such diseases as migraine headaches, however, interest in this disease not only reduced, but also constantly increasing. It is not only old but also one of the most common human diseases of our day, significantly impeding the implementation of plans of life and violates the quality of life. In recent years, managed to make significant progress in understanding the nature of the disease and to develop effective methods of treating it. All this taken together explains well the great interest in migraine and identifies the need for knowledge of its diagnostic criteria for general practitioners profile.
Keywords: migraine, аbuzusna? headache, phytotherapy

На теперішній час мігрень є однією із найпоширеніших та соціально значимих захворювань серед людей всіх країн земної кулі, рас і соціальних класів. Згідно всесвітніх епідеміологічних досліджень у розвинених країнах Європи та Америки від мігрені страждає від 3 до 16 % населення, деякі автори збільшують ці дані до 30 % [1]. Економічні витрати, пов’язані з тимчасовою непрацездатністю і лікуванням мігрені порівняні із такими як при лікуванні серцево-судинних захворювань. Вартість ліків і медичної допомоги (прямі витрати), а також днів непрацездатності та зниження продуктивності праці (непрямі витрати), зокрема, в США, становлять близько 13 млрд доларів на рік [2].
Відомий лікар Джозеф Менч, який вивчав цю проблему, занотував: «Людина, яка страждає на головний біль є медичною сиротою. Вона проходить шлях від офтальмолога до отоларинголога, невропатолога, стоматолога, ортопеда і мануального терапевта. Їй призначають багато обстежень і величезну кількість лікарських засобів, а в кінці цього тернистого шляху вона залишається віч-на-віч зі своїм головним болем». Внаслідок бурхливості і непередбачуваності мігренозних пароксизмів пацієнти та їх родичі страждають від погіршення якості життя. Слід відмітити, що не дивлячись на важкі та часті напади, інколи до декількох разів на тиждень, від 25 до 55 % осіб, що страждають на мігрень, не звертаються до лікаря і починають самостійно підбирати лікарські засоби щоб приборкати біль. Відсутність віри і впевненості в ефективності медичної допомоги базується на нераціональному використанні лікарями багаточисельного арсеналу засобів для попередження і лікування головного болю. Це зумовлено нечіткими уявленнями про діагностичні критерії нападу мігрені, невмінням провести диференціальну діагностику з іншими видами головного болю і правильно вибрати відповідні лікарські препарати [3].
Доступність звичайних знеболюючих засобів та їх комбінації і постійне вживання цих препаратів призводить до виникнення абузусного головного болю. Абузусний (абузус – зловживання) головний біль – це постійний головний біль, що виникає як результат зловживання простими і комбінованими знеболюючими препаратами. Абузусний головний біль являється хворобою сучасного суспільства, де існує величезна кількість безрецептурних лікарських засобів. За повідомленнями дослідників США та Європи їх частота складає 20 % серед інших видів головного болю [4].
Щоб позбутися мігренозного головного болю і не використовувати величезну кількість медикаментозних засобів доцільним є уникнення провокуючих факторів, до котрих слід віднести:
- психоемоційне та фізичне перенапруження;
- недостатнє, неповноцінне або несвоєчасне харчування (гіпоглікемія) інколи переїдання;
- недосипання або тривалий сон, а найчастіше неповноцінний сон;
- застосування лікарських засобів (оральні контрацептиви, резерпін, діпірідамол, нітрогліцерин та ін.);
- запах різких або концентрованих парфумів і перебування в задимленій кімнаті;
- не дотримання дієти, а саме – зловживання харчовими продуктами багатими на тірамін (тверді та витримані сири, оселедці, куряча печінка, боби, квасоля, шоколад, горіхи, креми, авокадо, цитрини, банани, свинина, яєчний жовток, копчені та мариновані вироби що утримують sodium nitrit (який надає червоний колір): хот-дог, бекон, шинка, салямі); молочними продуктами (молоко, йогурти); продуктами китайської кухні, що утримують monosodium glutamat; напоями, що утримують аспартам (Nutra Sweet) штучний підсолоджувач (кока-кола і т.ін.); алкоголем (особливо червоне вино, пиво, шампанське);
- довготривале перебування перед екраном телевізора.
У своєму дослідженні ми вирішили зосередитися на лікуванні мігрені фітотерапією, як однією із складових народних засобів лікування.
Пацієнти були розділені на дві групи, До першої групи входили хворі на мігрень без аури 15 осіб, до другої – хворі на мігрень з аурою 19 осіб. Всі пацієнти окрім мігренозних нападів страждали на абузусний головний біль. Хворих обох груп було тестовано за шкалою МІДАС (Migraine Disability Assessment) для оцінки повсякденної активності, а для оцінки тяжкості цефалгічних нападів була використана Візуальна аналогова шкала (ВАШ).
Всім хворим було рекомендовано уникати провокуючих факторів, а з лікувальною метою призначено відвар суміші лікарських трав. Лікарські трави підбиралися з рекомендаціями фахівців у народній медицині і обов’язково трави з ареалом збору в Україні. Трав’яна суміш складалася з меліси лікарської (Melissa officinalis L.), м’яти перцевої (холодної) (Mentha piperita L.), материнки звичайної (Origanum vulgare L.), собачої кропиви серцевої (звичайної) (Leonurus cardiaca L.) та чебрецю звичайного (Thymus vulgaris L.). Пропорції даної лікарської суміші були 2:2:2:3:3. Відвар пацієнти готували самостійно вкидаючи суміш трав у киплячу воду на 1 хв. і настоювали 30 хв., вживали по ? склянки 4 рази протягом доби, до їжі.
Фітотерапія у пацієнтів обох груп продовжувалася протягом двох місяців. Слід відмітити, що у пацієнтів першої групи тільки одна особа повернулася до лікування традиційними засобами, інші 14 осіб за даними шкали МІДАС збільшили свою повсякденну активність, інтенсивність головного болю по показникам ВАШ зменшилася і у 12 пацієнтів повністю зник абузусний головний біль.
Лікування пацієнтів другої групи було не ефективним у чотирьох осіб, які змушені були повернутися до традиційного лікування. Збільшення повсякденної активності за даними шкали МІДАС відмічалося у 15 пацієнтів, тяжкість цефалгічних нападів зменшилася, а абузусний головний біль повністю зник у 7 пацієнтів.
Проведене дослідження свідчить про достатньо високу ефективність фітотерапії сумішшю лікарських трав (меліси лікарської, м’яти перцевої, материнки, собачої кропиви звичайної і чебрецю) та здорового способу життя у хворих на мігрень (з аурою та без аури) в поєднанні з абузусним головним болем.

Література:
1. Дубенко О.Є. Профілактичне лікування мігрені: учора, сьогодні, завтра / О.Є. Дубенко, Д.Д. Сотников // Міжнародний неврологічний журнал. – 2009. – №5(27). – С. 67-72.
2. Lipton R.B. Epidemiology, impact, and comorbidities of migraine headaches in the United States / R.B. Lipton, L.C. Newmen // Neurology. – 2003. – Vol.60 – P.3-8.
3. Козелкин А.А. Мигрень как фактор риска мозгового инсульта / А.А. Козелкин, С.А. Козелкина, М.А. Кременецкая // Therapia «Український медичний вісник». – 2007. – №2. – С.52-53.
4. Филатова Е.Г. Головная боль. Как защититься от ее многообразных проявлений и форм. / Е.Г. Филатова // Медицина для всех. – 1998. – №4. – С.26-28. 

6
Ваша оценка: Нет Средняя: 6 (1 голос)
Партнеры
 
 
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Would you like to know all the news about GISAP project and be up to date of all news from GISAP? Register for free news right now and you will be receiving them on your e-mail right away as soon as they are published on GISAP portal.