facebook
twitter
vk
instagram
linkedin
google+
tumblr
akademia
youtube
skype
mendeley
Wiki
Global international scientific
analytical project
GISAP
GISAP logotip

ПРОБЛЕМИ ПОЛІТИЧНИХ ПЕРЕТВОРЕНЬ В РЕСПУБЛІЦІ БІЛОРУСЬ

Автор Доклада: 
Остап'як В.І.
Награда: 
ПРОБЛЕМИ ПОЛІТИЧНИХ ПЕРЕТВОРЕНЬ В РЕСПУБЛІЦІ БІЛОРУСЬ

УДК 327.5

ПРОБЛЕМИ ПОЛІТИЧНИХ ПЕРЕТВОРЕНЬ В РЕСПУБЛІЦІ БІЛОРУСЬ

Остап’як Василь Іванович, здобувач
Інститут світової економіки і міжніродних відносин при НАН України

У статті зроблено спробу розглянути деякі аспекти такого неординарного суспільно-політичного явища як форма правління, застосована Олександром Лукашенком.
Ключові слова: Білорусь, О.Лукашенко, авторитаризм, демократія, опозиція, совкізм.

Білоруська проблематика небезпідставно користується посиленою увагою як широкого кола науковців, так і безпосередньо практичних політиків. І це зрозуміло: маємо справу з існуванням оригінального правлячого режиму, що не мав аналогів, але упродовж уже кількох десятиліть демонструє свою життєздатність, попри те, що йому пророкували (і досі продовжують це робити) явну нетривкість, тобто неминучий крах. Тим часом реалії спростовують такі представлення, а це засвідчує, що слід говорити про режим правління в Республіці Білорусь як про своєрідний феномен, який успішно утверджується на теренах колишнього Радянського Союзу. На обєктивному розгляді цього неродинарного явища значною мірою традиційне сприйняття в суто чорно - білому форматі. Потрібний, отже адекватний концептуальний підхід, який дав би змогу пояснювати його у багатовимірній площині, тобто у форматі тісної взаємодії площини цих складових, що обумовлюють складний процес розвитку білоруського суспільства в умовах глобалізації. Тобто через призму становлення стратегічної моделі реалізації розбудови державності в країні, яка належить до так званих перехідних. Спроби оцінювати цей прецедент як аналогічний до російського чи українського лише призводять до паліативних наслідків. Дійсно, чимало спільного є в ментальності, історії, традиціях, звитягах, культурі трьох словянських народів, але очевидні й суттєві відмінності. Про це переконливо свідчать й відмінні шляхи їх посттоталітарного розвитку і, особливо, це стосується Республіки Білорусь.
Звичайно, режим правління О.Лукашенко утвердиться не в останню чергу на боротьбі з проявами багатьох принципів демократії в Україні, наприклад, закінчится невдачею) і за це його служно критикують. Так, Джордж Буш, виступаючи у Вашингтоні на зустрічі асоціації губернаторів-республіканців амереканських штатів, зокрема, заявив: «Ми наполягаємо на забезпеченні свободитам, де ми можемо наполягати – в таких місцях, як Куба, Білорусь і Бірма»[1]. Нинішній президент США Барак Обама під час візиту до Польщі також звинувачував Олександра Лукашенка в «абсолютному нехтуванні» демократичними цінностями. «Ситуація в Білорусії неприйнятна, ми домовились чинити на Білорусь такий тиск, який тільки можливий», - підкреслив він на спільній прес-конференції з премєр-міністром Польщі Дональдом Туском [2]. Колишній державний секретар Кондоліза Райс висловила підтримку білоруській опозиції, охарактеризувавшиОлександра Лукашенко як «останнього диктатора в Європі» [3]. Для цього, звичайно, підстави є, але чим можна пояснити той доконаний факт, що цього диктатора майже двадцяти років беззаперечно підтримує понад 70% громадян Білорусії? Можливо, ближчий до істини відомий білоруський дослідник Н. Антонович, коли пропонує розглядати ситуацію в нинішній Білорусії через призму транзитивної форми правління? Принаймі, концептуально такий підхід значно продуктивніший для обєктивного пояснення білоруського феномену, аніж традиційно негативістський. Адже йдеться про справді неординарне явище на пострадянському просторі: запровадження певної стабільної форми правління, яка загалом відповідає запитам посттоталітарного соціуму. Звідси – й слабкість опозиції, яка не може запропонуватиальтернативного проекту, який здобув би підтримку серед населення. На самій лише критиці режиму девідендів не назбирати.
На разі спроби довести, що в Білорусії реалізується модель псевдодемократії з вкрапленнями і явними ознаками авторитарного правління недостатньо аргументовані, оскільки ситуація насправді складніша, отже не має простих вимірів. Правління О.Лукашенка грунтується на чіткій програмі вирішення актуальних економічних проблем, що забезпечують прийнятний рівень соціального захисту громадян: на поєднанні позитивних набутків керованої економіки з вимогами нинішньої – ринкової. Влада почувається загалом комфортно, а окремі вияви спротиву їй загалом не викликають в суспільстві резонансу, який би спричинив переконання білорусів у тому, що владу цю необхідно змінити. А тим часом президент Олександр Лукашенко реалізує (і не безпідствано) свій проект розвитку країни. Мабуть, мають якоюсь мірою рацію, білоруські дослідники В.Бобрович та Є.Сословська. котрі вважають природнім процесом встановлення в Білорусі саме такої форми правління [4].
В білоруському суспільстві встановилася тенденція до його деполітизації, отже запоруки пролонгування дії нинішнього режиму. Це дає підстави для серйозних роздумів щодо майбутнього шляху розвитку цієї країни, отже сподівння на якісь кардинальні зміни ситуації немає достатніх підстав. Передусім, мають пройти зміни в ментальності громадян, котрих влаштовує такий режим, а на це потрібно тривалий час. Звичайно, дії, хоч і мляві, опозиції, справляють певний вплив на перебіг подій, але вони перебувають під тотальним контролем нинішньої влади, яка використовує всі можливі дескредитації руху опору. Таким чином, у протистоянях опозиції і влади остання не має особливих проблем з тим аби повністю контролювати ситуацію. 

Література:

9
Ваша оценка: Нет Средняя: 9 (1 голос)
Партнеры
 
 
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Would you like to know all the news about GISAP project and be up to date of all news from GISAP? Register for free news right now and you will be receiving them on your e-mail right away as soon as they are published on GISAP portal.